Sleva na všechny výrobky značky MAXIMA
Využijte slevu -7,5% na všechny výrobky značky MAXIMA. Slevová akce začíná 18.11. 2024 a trvá do půlnoci 2.12.2024, sleva Vám bude automaticky odečtena v košíku. MAXIMA má opravdu pestrou nabídku výrobků, ať už se jedná o zařízení do domácností jako jsou například kávovary či mixéry, ale nabízí i mnoho nezbytného zařízení pro gastro provozy jako jsou například vakuové baličky, kráječky, mlýnky, grily atp. Stačí si jen vybrat.
Poklad zvaný dýně
Původ dýně je ve Střední a Jižní Americe odkud se dostala do světa as velkou oblibou se pěstuje iv našich končinách, ať už jako super potravina, jako symbol podzimu nebo pro zábavu, vždyť kdo by neznal vyříznutou strašidelnou tvář s blikající svíčkou? Dýně získala své jméno z řeckého slova „pepon“, což znamená velký meloun. Její účinky znali a využívali už Indiáni. Jedly nejen její plody, ale také listy a semínka. Z vitamínů má v dýni zastoupení vitamín A, B, C, E, K, z minerálů vápník, hořčík, sodík, fosfor, zinek, železo, betakaroten.
Ponořte se do světa domácích koblih
Zevně jsou křupavé a zlatavé, uvnitř nadýchané, vláčné, hedvábné, nenasáklé tukem. Nejlépe chutnají čerstvě smažené, poprášené moučkovým cukrem a navrchu dochucené domácí malinovo-rybízovou marmeládou. To jsou pravé kynuté koblihy známé také jako kreple či šišky. Levné a chutné jídlo, které nesmělo chybět na žádné zabíječce už dávno v minulosti. Díky své chuti a jednoduchosti přípravy jsou koblihy oblíbené i v dnešní supermoderní době.
Zabijačkové speciality – které jsou vaše nej?
Blíží se období tradičních domácích zabijaček. Kdysi se zabijačky dělaly na vesnici výhradně v chladnějším období, protože maso se mohlo déle zpracovávat a masové výrobky i déle uchovávat. Dnes si však zabijačku může dopřát prakticky každý, ať ve městě, nebo na venkově, i když žádné prase nechová. Celé prase nebo jen polovinu či menší množství masa si můžete objednat u řezníka a vyrobit si chutné domácí speciality, bez použití rizikové chemie a podle vlastních ověřených receptů.
Čas na horkou čokoládu je tady
Chladnější podzimní dny nás vybízejí k tomu, abychom si tělo zahřáli teplejšími polívkami či teplým pitím. Kromě kvalitní kávy či čaje mezi velmi oblíbené podzimní nápoje patří svařené víno či horká čokoláda. Překvapte své nejbližší a pozvěte je k vám na zahradu na šálek horké čokolády. Základní recept na horkou čokoládu je velmi jednoduchý. Následně stačí přidat jednu či dvě ingredience navíc a připravíte nápoj, kterým potěšíte každého, od dětí až po prarodiče.
Fermentovaná zelenina – jak na to?
Období nastupujícího podzimu a teplotních výkyvů často prověří naši imunitu. Při prvních příznacích nachlazení saháme většinou po citrónech, a přitom by mnohdy stačilo zaměřit se na využití lokálně dostupné a zdravé zeleniny, jakou je například červená řepa. Je to zelenina velmi hodnotná, její konzumací posílíte celý organizmus.
Tiramisu hříšně chutný italský dezert
Tiramisu tento hříšně chutný italský dezert je populární po celém světě. V každé oblasti Itálie se však můžete setkat s mírně odlišnou, ale chuťově vyšperkovanou verzí tohoto dezertu, na které si zaručeně pochutnáte. Tiramisu se tváří jako dezert, který musí mít obrovskou tradici. Ale pravda se má tak, že o něm před rokem 1983 nejsou v literatuře žádné zmínky. Podle dohadov bylo tiramisu vymyšleno v severní Itálii během první světové války. Ženy ho prý připravovaly jako dárek na rozloučenou pro své muže, kteří byli povoláni do boje.
Guláš a nejen maďarský
Slovo "guláš" pochází z maďarského slova "gulyás," což znamená pastýř dobytka. V jejich podání šlo o hustou polévku s hromadou masa, cibule a mrkve připravovanou v kotlíku na ohni. Toto jídlo bylo praktické a výživné, ideální pro dlouhé cesty s dobytkem. Pravý maďarský guláš obsahuje samozřejmě papriku (do Maďarska se dostala v 16. století), která dodala guláši jeho charakteristickou červenou barvu a specifickou chuť. Tradičně se servíruje s bílým chlebem. V Česku a na Slovensku se guláš často připravuje s bramborami nebo knedlíky a podává se jako hlavní chod.
Játrová paštika - nestarnoucí pochoutka
Čerstvý chléb či rohlík s bůčkovou nebo jatrovou paštikou – vynořují se vám při pomyšlení na to vzpomínky na dětství, na dlouhé výlety, na jakoukoli turistiku v dospělosti nebo rekreační procházku ve zralém věku, když jste si takovou pochoutku poctivě zabalili s sebou do batohu? Nebo vám to připomnělo tradiční zabijačku, které jste zažili u babičky a dědečka na vesnici, kde jste poprvé ochutnali nejlepší jatrovou paštiku?
Ikonické belgické vafle
Doložitelné zmínky o vaflích najdeme už ve starověkém Řecku. Řeč není o vaflích jako je známe dnes, ale o těstu, které se nepeklo a nesmažilo, ale opékalo se z obou stran. Vlastně šlo o variantu plochých koláčů. Vylepšování přípravy a chutí předchůdců vaflí z mouky a vody, respektive mléka a poté i z vajec se ujali Belgičané a Nizozemci.
Tradice pití kávy a její příprava
Káva je dnes jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších nápojů na světě, ale její cesta k popularitě byla dlouhá a spletitá. Káva pochází z Etiopie, kde byla objevena kolem 9. století. Jedna z nejstarších a asi i nejznámějších historek o objevení kávy vypráví příběh pastýře koz Chaldiho, který si během jejich pasení na etiopských pastvinách všiml, že když kozy požírají bobule jistého keře, jsou neobvykle čilé a aktivní. Když se později Chaldi podělil o své poznatky s místním opatem, ten dal z dopisů a bobulí uvařit první kávový výluh a tak se začala psát historie kávy.
Maďarská klobása takzvaná Čabajka
Historie výroby maďarské klobásy je bohatá a sahá hluboko do minulosti, kde se snoubí tradice, kultura a kulinářské umění Maďarska. Maďarské klobásy, známé jako „kolbász“, jsou významným prvkem maďarské kuchyně a jejich výroba sahá až do období 9. století. Již tehdy byly různé druhy masa konzervovány pomocí solení a sušení, což jsou techniky používané i při výrobě klobás.