Řízek, v německy mluvících zemích známý také jako šnicel (schnitzel), je oblíbeným pokrmem po celém světě. Historie tohoto jídla je bohatá a sahá daleko do minulosti. První zmínky o pokrmech podobných řízku pocházejí už ze starověkého Říma. Římané připravovali pokrmy z masa obalovaného v chlebu a smaženého na oleji, což je předchůdce dnešního řízku. V průběhu středověku se podobné techniky vaření rozšířily po celé Evropě. V kuchyních bohatých šlechticů bylo maso často ochuceno a obalováno před smažením.                                       

Moderní řízek, jak jej známe dnes, má své kořeny v rakouské kuchyni. Wiener Schnitzel, což je vídeňský řízek, je jedním z nejznámějších pokrmů tohoto typu. Tradiční Wiener Schnitzel je vyroben z telecího masa, které je obalováno v mouce, vajíčku a strouhance a pak smažené dozlatova. Podle legendy byl řízek do Vídně přivezen v 19. století Maršálem Josefem Radeckým z Itálie. Tato teorie však nebyla potvrzena a historici věří, že podobné recepty byly v Rakousku známy již dříve. V 19. a 20. století se řízek rozšířil po celé Evropě a stal se součástí mnoha národních kuchyní. Každá země si přizpůsobila recepturu podle svých tradic a dostupných surovin.

V Česku a na Slovensku se řízek často připravuje z vepřového nebo kuřecího masa a stal se oblíbeným pokrmem zejména při rodinných obědech a oslavách. Dnes je řízek populární po celém světě a existuje mnoho jeho variant. Některé z nich zahrnují různá masa (vepřové, kuřecí, hovězí) a různé metody obalování (např. s použitím různých druhů strouhanky nebo koření).

Originální vídeňský řízek musí být vyroben z telecího masa, jinak se nemůže oficiálně nazývat „Wiener Schnitzel“. Pokud je vyroben z jiného masa, musí být specifikováno, například. „Wiener Schnitzel vom Schwein“ (z vepřového masa). V Itálii je podobným pokrmem Cotoletta alla Milanese, která je často připravována s masa s kostí a smažená na másle.

Oblíbenost řízku jako pokrmu spočívá nejen v jeho vynikající chuti, ale také v jednoduchosti jeho přípravy. Recept a příprava jsou následující:

Ingredience:

4 plátky bravčovej kotlety alebo stehna (každý cca 150-200 g)
Soľ a koření podľa chuti 
2 vejce
100 g hladké mouky
200 g strouhanky
200-300 ml vepřové masti na vyprážaní

Postup:

Plátky masa omyjte a osušte papírovými utěrkami. Maso jemně naklepejte kuchyňským tloučkem na řízky, na tenčí plátky (cca 1 cm). Maso můžete vložit mezi dva kusy potravinářské fólie nebo pečicího papíru, aby se při klepání nepoškodilo. Ve větších gastro provozech se osvědčil automaticky lis na maso, který zvládne stovky kusů masa slisovat ve velmi krátké době a bez fyzické námahy. Po vylisování osolte a opepřete oba strany masa podle chuti.

Připravte si tři talíře nebo mělké misky. Do první dejte hladkou mouku, do druhé rozšlehaná vejce (můžete je trochu osolit a okořenit) a do třetí strouhanku. Každý plátek masa nejprve obalte v mouce, poté ponořte do rozšlehaných vajec a nakonec obalte ve strouhance. Ujistěte se, že maso je rovnoměrně obaleno ve všech vrstvách.

Na pánvi zahřejte olej nebo sádlo na středně vysokou teplotu. Množství tuku by mělo být dostatečné k tomu, aby řízky mohly volně plavat. Když je tuk dostatečně rozehřátý (můžete to zkontrolovat malým kouskem strouhanky, který by měl ihned začít bublat), vložte řízky do pánve.

Vysmažte řízky dozlatova, přibližně 3-4 minuty z každé strany. Řízky by měly být křupavé a maso uvnitř by mělo být dobře propečené. Po usmažení řízky vyjměte z pánve a nechte je okapat na papírových utěrkách, aby se odstranil přebytečný tuk.

Řízky podávejte horké. Tradičně se servírují s bramborovým salátem, bramborovou kaší, vařenými bramborami nebo hranolky. Jako příloha se hodí také čerstvý zeleninový salát nebo kyselé okurky.

Tipy:

- Rovnoměrné obalování: Ujistěte se, že každá vrstva obalu je rovnoměrná, aby byl řízek křupavý a dobře propečený.

- Teplota tuku: Správná teplota tuku je klíčová. Pokud je tuk příliš studený, řízky nasají příliš mnoho tuku a budou mastné. Pokud je příliš horký, mohou se spálit na povrchu, zatímco uvnitř budou surové. 

Řízek má v mnoha kulturách nejen kulinářský, ale i kulturní význam a je často spojován s tradicemi a rodinnými setkáními. Řízek je příkladem pokrmu, který přes své jednoduché ingredience a přípravu získal chuťové pohárky lidí po celém světě a stal se symbolem pohodlného a chutného jídla.

Přejeme vám dobrou chuť!

Komentáře (0)

No comments at this moment