- today
- label Novinky
- favorite 0 liků
- comment 0 komentářů
Původ dýně je ve Střední a Jižní Americe odkud se dostala do světa as velkou oblibou se pěstuje iv našich končinách, ať už jako super potravina, jako symbol podzimu nebo pro zábavu, vždyť kdo by neznal vyříznutou strašidelnou tvář s blikající svíčkou? Dýně získala své jméno z řeckého slova „pepon“, což znamená velký meloun. Její účinky znali a využívali už Indiáni. Jedly nejen její plody, ale také listy a semínka. Z vitamínů má v dýni zastoupení vitamín A, B, C, E, K, z minerálů vápník, hořčík, sodík, fosfor, zinek, železo, betakaroten.
Dýně se dokáží mezi sebou jednoduše křížit, proto je dosud známo více než 850 druhů dýní, různých tvarů či barev, ne všechny jsou však jedlé. Když se řekne dýně snad každého napadne dýně hokkaido. Tento druh tykve pochází jak už prozrazuje její název, ze země vycházejícího Slunce tedy Japonska, kde ji tamní obyvatelé v minulosti pěstovali na sopečných půdách ostrova Hokkaido. Pod názvem hokkaido ji však v Japonsku budete hledat marně, protože v zemi původu ji volají „Uchiki Kuri“.
Hokkaido má mezi dýněmi výjimečné postavení díky své jemné sladké máslovo-krémové chuti s podtónem oříšků, univerzálnímu použití i se slupkou a obsahu minerálů a vitamínů. Obsahuje již výše zmiňované vitamíny a minerály, ale také kyselinu listovou a vlákninu. Jako bonus se v ní nacházejí omega-3 a omega-6 mastné nenasycené kyseliny.
Hokkaido příznivě působí při problémech se žaludkem, slinivkou břišní, slezinou, srdcem i ledvinami. U mužů má podpůrné účinky při problémech spojených s prostatou a stejně vhodné je i při léčbě cukrovky. Je nízkoenergetické, a tak je skvělou volbou při hubnutí, odvodňování a detoxikaci.
Způsobů, jak připravit dýni je opravdu mnoho. Mezi nejznámější jídlo patří určitě dýňová polévka, kdy stačí dýni pořádně umýt, vydlabat jadérka, dužinu nakrájet na menší kousky a nechat vařit 30 minut. Na závěr rozmixovat a dochutit solí, pepřem či skořicí a na talíři dozdobit lžičkou zakysané smetany a pokapat dýňovým olejem. Tato polévka se skvěle hodí jako rychlý oběd či odpolední svačina během pracovního dne na zahradě, či během posezení na zahradě s přáteli a rodinou, ráno si ji uvařte a přelijte do kotlíku na polévku, který vám polévku udrží teplou a ze kterého si polévku jednoduše budete servírovat když přijde chuť k jídlu.
Mezi velmi oblíbené recepty patří pečená dýně s bylinkami. Dýni omyjeme, vyřízneme semínka a nakrájíme na kostičky. Přendáme do zapékací mísy. Polijeme olivovým olejem, posypeme bylinkami a dochutíme solí a pepřem. Vše důkladně promícháme. Pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 220 ° C asi 40 minut.
A posledním naším tipem je chutná dýňová pomazánka. Budete potřebovat menší dýni hokkaido, konzervu sterilizovaného cizrny, nátierkové máslo, 2 stroužky česneku, sůl a mletý pepř.
Dýni omyjte, překrojte, vnitřek vydlabejte a rozřežte na 4-6 částí. Na plech vystlaný pečícím papírem uložte plátky dýně, pokapejte olivovým olejem a osolte. Pečte při teplotě 185 °C přibližně 30 minut. Upečenou dýni spolu s cizrnou, máslem, prolisovaným česnekem, špetkou soli a pepřem mixujte. Chutná výborně na čerstvém pečivu či chlebu, posypaná nakrájenou pažitkou.
No a co když se vám na zahradě urodila dýně obrovská? Vezměte děti, vnoučata a stravte s nimi zábavné odpoledne vyřezáváním dýně. Budete potřebovat černý fix, kterým si předkreslíte motiv, velkou lžíci nebo naběračku na vydlabávání, ostrý nůž a dobrou náladu. Jadérka a vnitřek nevyhazujte, přidejte v neděli do kuřecího vývar, nebo jadérka usušte v troubě a máte zdravou pochutinu večer k filmu.
Přebytek dýně si uchovejte i na zimní období, očištěnou dýňovou dužinu nakrájíte na menší kousky a zabalte pomocí lištové vakuové baličky do vakuového sáčku a dejte zamrazit. Takto předpřipravenou ji můžete kdykoli vytáhnout, použít a vykouzlit z ní na počkání například již zmiňovanou lahodnou dýňovou polévku.
Komentáře (0)