Historie výroby maďarské klobásy je bohatá a sahá hluboko do minulosti, kde se snoubí tradice, kultura a kulinářské umění Maďarska. Maďarské klobásy, známé jako „kolbász“, jsou významným prvkem maďarské kuchyně a jejich výroba sahá až do období 9. století. Již tehdy byly různé druhy masa konzervovány pomocí solení a sušení, což jsou techniky používané i při výrobě klobás.

Maďarské klobásy

Klobásy byly vyráběny hlavně v domácnostech na venkově, kde se maso konzervovalo pro pozdější spotřebu během zimních měsíců. Klobásy byly často uzeny, aby se prodloužila jejich trvanlivost.

Během osmanské okupace Maďarska (16.-17. století) došlo k významným kulturním a kulinářským výměnám. Turci přinesli nové koření a metody konzervace masa, což ovlivnilo i maďarskou výrobu klobás. Například paprika, která je dnes nezbytnou součástí maďarské kuchyně, se začala více používat právě v tomto období.

V 18. a 19. století se výroba klobás stala více organizovanou a specializovanou. Vznikaly rodinné dílny a malé výrobny, které se soustředily na produkci klobás. Výroba se začala standardizovat a vznikaly různé regionální varianty klobás, jako jsou čabajská klobása (Csabai kolbász) a gyulai klobása (Gyulai kolbász).

Ve 20. století se maďarská klobása stala známou po celém světě. Po druhé světové válce a během socialistického období byla výroba klobás centralizována a industrializována, což vedlo k rozšíření produkce a exportu maďarských klobás.

Po pádu komunismu v roce 1989 došlo k renesanci tradičních metod výroby klobás. Malí výrobci a rodinné podniky začaly znovu vyrábět klobásy podle starých receptur, což vedlo k obnovení popularity tradičních maďarských klobás doma i v zahraničí.

Významné druhy Maďarské klobásy

Csabai kolbász: Pochází z města Békéscsaba, je známá svojí bohatou chutí a často se konzumuje jak čerstvá, tak sušená.

Gyulai kolbász: Pochází z města Gyula, je typická svojí jemnou texturou a vyváženou chutí, často s vyšším podílem česneku.

Téliszalámi (zimní salám): Tento typ klobásy je známý svou dlouhou trvanlivostí a je často konzumován během zimních měsíců.

Maďarská klobása

Tradiční recept na výrobu maďarské klobásy se může lišit podle zvyků, tradic, chutí a úrovně štiplavosti. Náš ověřený recept je tento:

Ingredience:

3 kg vepřového masa (plec nebo krkovice)
1 kg vepřového bůčku
50 g sladké mleté ​​papriky
20 g pálivé mleté ​​papriky 
40 g soli
15 g mletého pepře
10 g mletého kmínu
30 g drceného česneku
100 ml studené vody
Přírodní vepřová střívka (dostatečné množství pro 4 kg masa)

Postup:

Vepřové maso a bůček nakrájejte na malé kousky, které se vejdou do mlýnku na maso. Maso a bůček dvakrát pomelte na mlýnku na maso, aby byla směs jemná a dobře promíchaná.

Mleté maso vložte do velké mísy. Přidejte sladkou a pálivou papriku, sůl, mletý pepř, mletý kmín a drcený česnek, nakonec studenou vodu a důkladně promíchejte, aby se všechny ingredience dobře spojily a směs byla homogenní.

Připravte si střívka, opláchněte je a namočte do vlažné vody, aby změkli. Následně je propláchněte studenou vodou a nechte okapat. Následně naplňte střívko připravenou masovou směsí pomocí plničky na klobásy nebo mlýnku na maso s nástavcem na klobásy.

Naplněné střívka vytvarujte do klobás o délce asi 20-30 cm a zavažte konce provázkem. Takto jsou klobásy připraveny k sušení a uzení.

Zavěste klobásy na suché a chladné místo na několik hodin, aby uschly. Potom je uďte při nízké teplotě (60-70 °C) po dobu 4-5 hodin, dokud nebudou mít krásnou zlatavou barvu.

Maďarské klobásy můžete konzumovat čerstvé nebo je skladovat v chladničce či zamrazit pro pozdější použití. Podávejte je s chlebem, hořčicí a kyselými okurkami nebo jako součást různých pokrmů.

Maďarská klobása je nejen kulinářským produktem, ale také součástí kulturního dědictví Maďarska, které si získalo oblibu po celém světě.

Komentáře (0)

No comments at this moment